Koľko núl má miliarda

Autor: Stanislav Bakoš | 13.4.2015 o 12:12 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  49x

     V prvom rade chcem zdôrazniť, že nemienim nikoho podceňovať a už vôbec nie urážať. Ale už to fakt nemôžem počúvať, ani čítať ako sa v našich médiach, ale aj vo verejnosti odbornej i laickej doslova nará- ba s tými miliardami, či len miliónmi. Akoby to bola skutočne iba tá minca. I keď niektorí ľudia môžu len veľmi ťažko pochopiť, čo pre niektorých iných ľudí / a nie je ich až tak málo /, v tejto mojej krásnej vlasti, znamená mať ,či nemať tú mincu. 

     Poslednou kvapkou bolo, keď mi v krčme náš Dedo - hlava mapa, položil svojou írečitou trnavčinou túto otázku. Očúvaj inteligent, kolko núl má tá miliarda, teda kolko to vlastne je. Na vysvetlenie. Náš Dedo z akéhosi prazvláštneho dôvodu považuje za inteligenta každého, kto má vysokú školu. Všetci veľmi dobre vieme, že sa priam kardinálne mýli / ja som iba bývalý učiteľ telesnej výchovy a matematiky /, ale nikto ho nepresvedčí o opaku.

     Už v kultovom filme Vtedy na západe vraví Čejen  Harmonikovi:"V tom sú predsa stotisíce, nie počkaj, tisíce tisícov." A Harmoniko odpovedá:" Tomu sa vraví milióny." 

     Teda, koľko núl má milión, miliarda? Čo tak položiť túto otázku slušným ,poctivým, pracovitým Slová-kom, ktorých je zatiaľ chvalabohu väčšina. Čo by sa stalo,keby jedna z tých renomovaných agentúr, ktoré nás obmesiac kŕmia super dôveryhodnými výsledkami ankety, koho by ste volili, keby voľby boli tento týždeň, vyzistenej na reprezentatívnej vzorke 1024 respondentov, položila i túto vedľajšiu otázku. iba tak, pre zábavu a poučenie. Veď by to bolo za jedny peniaze, v krajine, v ktorej chýbajú skoro všade a skoro na všetko.

     Nebojte sa. Najhoršie čo sa Vám môže stať je, ak Vám namiesto svojej mamy malá Eliška piatačka, či primánka povie. Čo ma tu otravuješ s miliardou, veď to je iba 10 na 9-tu, ale taký trilión to je 10 na 18-tu. To je už čosi. Prečo Vám to povie, tak ako mne? Práve sa totiž v škole učili o skutočne veľkých číslach. Teda vlastne o akej takej predstave o nich. Samozrejme, že ideálny spôsob priblíženia poskytuje legenda o vynálezcovi šachu, ktorý si vraj ako odmenu žiadal jedno zrnko pšenice na prvé pole šachovnice, na druhé 2, na tretie 4, na štvrté 8 a vždy na ďaľšie dvojnásobok predchádzajúceho. Všetci iste poznáte. A keď že šachovnica má 64 polí, výsledkom je to fakt fantastické číslo. Vyše 18 triliónov. 

     A tu je ten problém, či rovno pes zakopaný. Koľko do do čerta vlastne je?

     Nechcem sa v žiadnom prípade robiť múdrym, znovu zdôrazňujem, že nemienim nikoho podceňovať a už vôbec nie urážať, iba sa pokúsim na príklade ukázať, čo predstavujú tie obyčajné tri nuly. Nie na peniazoch. Na tom čo je rovnaké a rovné a to dokonca i na Slovensku. Aj keď v tejto mojej krásnej vlasti je rovnaké a rovné pre všetkých skutočne iba málo čo. Čo to je? No predsa čas.

      1 000 000   -    milión      sekúnd   -   čosi vyše  11 a pol dňa

1 000 000 000   -   miliarda    sekúnd   -   čosi vyše   31 a pol roka

      Možno tento článok nedáva zmysel, či nemá význam, ba dokonca nemá hlavu ani pätu, ale pokúsme sa v tejto krajine demokratickej, spravodlivej, v tomto dokonalom právnom štáte o kúsok pokory. Keď už pred nikým a ničím, tak aspoň pred tými naozaj veľkými číslami.

                                                                                                       Stanislav  Bakoš

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

KULTÚRA

Iva Bittová: Nemôžem si dovoliť strácať čas a báť sa

Česká speváčka žije v USA. Koncertuje u nás so skupinou Čikori.

TECH

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory.


Už ste čítali?