Koľko núl má miliarda

Autor: Stanislav Bakoš | 13.4.2015 o 12:12 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  58x

     V prvom rade chcem zdôrazniť, že nemienim nikoho podceňovať a už vôbec nie urážať. Ale už to fakt nemôžem počúvať, ani čítať ako sa v našich médiach, ale aj vo verejnosti odbornej i laickej doslova nará- ba s tými miliardami, či len miliónmi. Akoby to bola skutočne iba tá minca. I keď niektorí ľudia môžu len veľmi ťažko pochopiť, čo pre niektorých iných ľudí / a nie je ich až tak málo /, v tejto mojej krásnej vlasti, znamená mať ,či nemať tú mincu. 

     Poslednou kvapkou bolo, keď mi v krčme náš Dedo - hlava mapa, položil svojou írečitou trnavčinou túto otázku. Očúvaj inteligent, kolko núl má tá miliarda, teda kolko to vlastne je. Na vysvetlenie. Náš Dedo z akéhosi prazvláštneho dôvodu považuje za inteligenta každého, kto má vysokú školu. Všetci veľmi dobre vieme, že sa priam kardinálne mýli / ja som iba bývalý učiteľ telesnej výchovy a matematiky /, ale nikto ho nepresvedčí o opaku.

     Už v kultovom filme Vtedy na západe vraví Čejen  Harmonikovi:"V tom sú predsa stotisíce, nie počkaj, tisíce tisícov." A Harmoniko odpovedá:" Tomu sa vraví milióny." 

     Teda, koľko núl má milión, miliarda? Čo tak položiť túto otázku slušným ,poctivým, pracovitým Slová-kom, ktorých je zatiaľ chvalabohu väčšina. Čo by sa stalo,keby jedna z tých renomovaných agentúr, ktoré nás obmesiac kŕmia super dôveryhodnými výsledkami ankety, koho by ste volili, keby voľby boli tento týždeň, vyzistenej na reprezentatívnej vzorke 1024 respondentov, položila i túto vedľajšiu otázku. iba tak, pre zábavu a poučenie. Veď by to bolo za jedny peniaze, v krajine, v ktorej chýbajú skoro všade a skoro na všetko.

     Nebojte sa. Najhoršie čo sa Vám môže stať je, ak Vám namiesto svojej mamy malá Eliška piatačka, či primánka povie. Čo ma tu otravuješ s miliardou, veď to je iba 10 na 9-tu, ale taký trilión to je 10 na 18-tu. To je už čosi. Prečo Vám to povie, tak ako mne? Práve sa totiž v škole učili o skutočne veľkých číslach. Teda vlastne o akej takej predstave o nich. Samozrejme, že ideálny spôsob priblíženia poskytuje legenda o vynálezcovi šachu, ktorý si vraj ako odmenu žiadal jedno zrnko pšenice na prvé pole šachovnice, na druhé 2, na tretie 4, na štvrté 8 a vždy na ďaľšie dvojnásobok predchádzajúceho. Všetci iste poznáte. A keď že šachovnica má 64 polí, výsledkom je to fakt fantastické číslo. Vyše 18 triliónov. 

     A tu je ten problém, či rovno pes zakopaný. Koľko do do čerta vlastne je?

     Nechcem sa v žiadnom prípade robiť múdrym, znovu zdôrazňujem, že nemienim nikoho podceňovať a už vôbec nie urážať, iba sa pokúsim na príklade ukázať, čo predstavujú tie obyčajné tri nuly. Nie na peniazoch. Na tom čo je rovnaké a rovné a to dokonca i na Slovensku. Aj keď v tejto mojej krásnej vlasti je rovnaké a rovné pre všetkých skutočne iba málo čo. Čo to je? No predsa čas.

      1 000 000   -    milión      sekúnd   -   čosi vyše  11 a pol dňa

1 000 000 000   -   miliarda    sekúnd   -   čosi vyše   31 a pol roka

      Možno tento článok nedáva zmysel, či nemá význam, ba dokonca nemá hlavu ani pätu, ale pokúsme sa v tejto krajine demokratickej, spravodlivej, v tomto dokonalom právnom štáte o kúsok pokory. Keď už pred nikým a ničím, tak aspoň pred tými naozaj veľkými číslami.

                                                                                                       Stanislav  Bakoš

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania sa vlečie už šesť rokov, zatiaľ bez výsledku

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?